צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  מפלי ארוואן

  ממוקם במערב תאילנד ברכס גבעות טנאסרים במחוז קנצ'נבורי, הפארק הלאומי ארוואן הוא ביתו של אחד המפלים הפופולריים ביותר במדינה. הוא נוסד בשנת 1975 כפארק הלאומי ה-12 של תאילנד, ומשתרע על שטח של 550 קמ"ר.

  האטרקציה העיקרית של הפארק היא מפלי ארוואן (Erawan Falls) בני 7 הקומות עם בריכות ירוקות אזמרגד. בפארק יש גם כמה מערות מרשימות וארוכות, חלקן עמוקות יותר בתוך הפארק, מעטות מהן לאורך הכבישים סביב הפארק. הפארק והמפלים נקראים על שם הפיל הלבן בעל שלושת הראשים מהמיתולוגיה ההינדית. אומרים שהשכבה העליונה של המפלים דומה לראש פיל.

  כ-80% משטח הפארק הם יערות נשירים מעורבים והשאר בגבהים גבוהים יותר עמוק יותר בתוך יערות נשירים ויבשים ירוקי עד. הפארק מורכב מגבעות גיר, מישורים ומספר נחלים. הגבהים הם סביב 165 עד 996 מטר asl.

  ההרים שמסביב מגנים על הפארק מפני המונסון המזרחי וכתוצאה מכך פחות גשמים בהשוואה לאזורים המיוערים האחרים מערבה יותר. העונה הגשומה היא מאי עד אוקטובר עם רוב הגשמים סביב ספטמבר עד אוקטובר וקצת לתוך נובמבר. שאר השנה יבשה למדי, עם מזג אוויר מעט קריר יותר בסביבות נובמבר עד ינואר.

  חיות הבר

  בשל המספר המוגבל של שבילים, אפשרויות הצפייה בחיות בר בפארק הלאומי ארוואן מוגבלות מאוד. רק מינים נפוצים יחסית במקומות אחרים בארץ ניתן למצוא בפארק, לא הרבה בתי גידול ייחודיים.

  מבין מיני היונקים קופי מקוק אוכלי סרטנים וחזירי בר נפוצים בפארק הלאומי ארוואן. עמוק יותר ביער ניתן למצוא עוד כמה בעלי חיים מרגשים כמו קופי מקוק אסאם (נדירים בתאילנד), איילים נובחים, איילי סמבר, פילים אסיאתיים, גיבונים וסרבים הודו-סיניים.

  ישנם כ-120 מיני ציפורים שתועדו מהפארק הלאומי ארוואן. ציפורים כמו נשרי נחש מצויצים, פסיונים קאליג', פסיונים טווסים אפורים, קצרים פחות וקרניים גדולות מתועדים כולם מהפארק.

  מבין מיני הזוחלים ניתן למצוא בפארק צפעים נדירים של בור קנבורי, עורות חלקים של בורמה (Scincella punctatolineata) ומינים נפוצים רבים אחרים של האזור. לטאות מוניטור מים גדולות, שלעתים מגיעות לאורך של קצת יותר מ-1.5 מטר, נמצאות סביב הנחלים לאורך השכבות. לטאות אלה אינן מזיקות, לעולם אינן תוקפות, אך לא מומלץ להתקרב ליותר מכמה מטרים.

  ביקור

  הגעה לפארק

  הפארק נגיש בקלות באמצעות אוטובוסים ציבוריים מקנצ'נבורי. מדור לאפשרויות תחבורה ציבורית ופרטית שונות הן מבנגקוק והן מקנצ'נבורי.

  ברגע שנמצאים בפארק, השכבה הראשונה של המפלים נמצאת כמה מאות מטרים ממרכז המבקרים, משולט היטב.

  ניתן לשכור אופניים באזור מרכז המבקרים תמורת 20 באט ליום, ניתן להשתמש באופניים כדי לגשת לשני השכבות התחתונות הראשונות בלבד.

  טיול למפלי ארוואן יכול להיות משולב עם ביקור בגשר מעל נהר קוואי, מערת פרה תאט, רכבת המוות או מעבר אש הגיהנום.

  להתנייד בפארק

  הפארק בדרך כלל די עסוק בכל יום ועסוק מאוד במהלך סוף השבוע ובחגים ציבוריים. במהלך פסטיבל סונגקראן השנתי 13-15 באפריל מפל המים הופך למקום חגיגה עם קרבות מים. לא מומלץ לשאת ציוד אלקטרוני שאינו עמיד למים כמו מצלמות רגישות או טלפונים ניידים במהלך החגיגות. מומלץ לאנשים להימנע מהמפלים במהלך החגים הארוכים יותר מכיוון שיהיו תורים ארוכים של קילומטרים וחניה עשויה להיות אפשרית רק לאורך הכביש הרחק מהכניסה.

  יש לזכור כי אוכל אסור בהחלט מעבר לשכבה השנייה. המבקרים חייבים לשלם תשלום של 2 באט לכל בקבוק של כל משקה אשר ניתן להחזיר כאשר הבקבוקים מוחזרים. זאת כדי להבטיח שהבקבוקים לא יישארו מאחור או יושלכו בטבע.

  מומלץ למבקרים שמחפשים אחר מפלים פחות עמוסים, דומים ואפילו מרשימים יותר להגיע למפלי הואי מה קאמין 43 ק"מ צפונית/מזרחית למפלי ארוואן בפארק הלאומי סכר סרי נקהרין. בימי חול מעט מאוד אנשים נראים שם.

  סיורים ותחבורה פרטית

  ניתן להזמין סיורים פרטיים או מחוברים לביקור בפארק. בכל מקרה חברות הטיולים היו אוספות מלובי המלון, מביאות את המבקרים לפארק וחוזרות למלון. ניתן להזמין סיורים דרך מפעילי טיולים שונים, סוכנויות, לפעמים אפילו מהמלונות. מכיוון שרוב המבקרים בסדר עם שהייה של שעתיים בלבד במפלים, רוב אפשרויות הסיור כוללות ביקור באטרקציה אחת או יותר באזור כמו אחת ממערות רבות, רכבת המוות, מעבר הלפייר, הפארק ההיסטורי פראסאט מואנג סינג.

  אפשרויות לטיולים קבוצתיים הן רק מהעיר קנצ'נבורי, וניתן להזמין אותן ממלונות או סוכנויות שונות עם ההגעה לעיר.

  ניתן להזמין כמה סיורים פרטיים מאתר זה;

  מ בנגקוק
  • שירות מוניות פרטי ליום שלם מבנגקוק (DIY, ללא מדריך, 3,600 באט לרכב)
  • סיור יום פרטי | מפלי ארוואן מבנגקוק
  סיורים פרטיים מקנצ'נבורי
  • סיור יום פרטי | מפלי ארוון, מעבר הלפייר ואתרים היסטוריים אחרים
  • סיור יום פרטי | מפלי ארוון, מערות ואתרים היסטוריים
  • סיור פרטי 2D / 1N | מפלי ארוואן, סאי יוק NP, מערה, אתרים היסטוריים ובית רפסודות (בונגלוס צפים)

  דמי כניסה ושעות פתיחה

  נכון ליוני 2022, דמי הכניסה לפארק הלאומי ארוואן הם 300 באט למבוגרים ו-150 באט לילדים בגילאי 3-14, 20 באט לאופנוע ו-30 באט למכונית. אזרחי תאילנד משלמים 60 באט למבוגרים ו-30 באט לילדים.

  הפארק הלאומי ארוואן פתוח מדי יום בין השעות 8:4 ל-30:4 בכל ימות השנה, גם בחגים. למרות ששעת הסגירה הרשמית היא 30:3, הפקחים מתחילים לנקות את השבילים מהשכבה העליונה בסביבות השעה 5:<> ומבקשים מהמבקרים לעזוב כשהם יורדים לאט לאט, שכבה אחר שכבה. השכבות התחתונות יכולות להיות פתוחות עד השעה <>:<>, תלוי כמה מהר / איטי הניקוי היומי.

  להישאר ולאכול

  מכיוון שרוב האנשים בסדר עם ביקור של כמה שעות במפלים, ההמלצה הכללית היא לעשות טיול־יום מקנצ'נבורי או מבנגקוק. עבור אנשים המעוניינים ללון בפארק יש אתר קמפינג ולינה בפארק להשכרה.

  קמפינג

  יש מגרש קמפינג גדול רק כמה מאות מטרים ממרכז המבקרים ואזור החניה של הפארק. ניתן לשכור אוהלים החל מ-150 באט ליום עבור 2 אנשים ו-250 ביום עבור 3 אנשים. אביזרים אחרים שישולמו בנפרד, שק שינה עבור 25 באט, כרית עבור 10 באט ומזרן שינה עבור 20 באט.

  לינה בפארק

  מחיר הלינה בפארק הלאומי ארוואן נע בין 800 ל-5,000 באט, הנחה של 20% תחול בהזמנה בימים שני עד חמישי. ניתן להזמין את יחידות האירוח מראש דרך אתר DNP. מכיוון שהעברת הכספים חייבת להיעשות תוך יומיים והעובדה שזה לוקח זמן עם העברות מחו"ל, ניתן להזמין רק מתוך תאילנד בלבד. ניתן לבצע תשלומים בחנויות הנוחות 2-Eleven או בבנקים.

  אכל

  יש הרבה מסעדות ובתי קפה לאורך החניון המרווח של הפארק. טוב לבדוק את המחיר לפני ההזמנה כמו כמה מסעדות לגבות יותר מדי עבור כמה אוכל בסיסי. קילומטרים ספורים צפונה ממרכז המבקרים יש מקום דמוי שוק שבו אפשר להזמין אוכל זול יותר.

  טלפון(ים)

  מומלץ לבקש מאדם דובר תאילנדית להתקשר בשמך.

  • 034 574 222 (מרכז מבקרים)

  האטרקציות של ארוואן

  מפלי ארוואן

  מפלי ארוואן ממוקמים בצד המזרחי של הפארק במרחק הליכה נוח מאזור החניה שליד מרכז המבקרים. המפל נקרא על שם השכבה העליונה, שלפי המיתולוגיה ההינדית דומה לפיל לבן בעל שלושה ראשים.

  מה שהופך את מפלי ארוואן לפופולריים כל כך הוא המים הצלולים הציוריים בצבע ירוק אזמרגד. זה בשום מקום לא קרוב להיות כל המפלים הגדולים או הרחבים ביותר בארץ, אבל הרבה יותר מקסים מרובם.

  במפלי ארוואן יש 7 שכבות עיקריות וכמה שכבות קטנות יותר. כל השכבות נגישות באמצעות סדרה של שבילים וגשרים להולכי רגל עד לשכבה השישית. השכבה האחרונה נגישה על ידי ערבול עד כמה צוקים, למי שאוהב קצת יותר אתגר. לאחרונה נבנה שביל בטון כדי להפוך את ההליכה בתנאים רטובים לבטוחה יותר. המרחק הכולל מראש השביל עד לשכבה העליונה הוא כמעט 6.1 ק"מ. יש הרבה בריכות ירוקות אזמרגד לאורך השבילים שהמבקרים מורשים לשחות בהן. הבריכות מלאות בדגים.

  שתי השכבות הראשונות נגישות בקלות לרוב האנשים ויש מעט מקומות פיקניק סביבם שבהם אנשים יכולים לשבת על ספסלים אם הם רוצים. אוכל אסור בהחלט מעבר לשכבה השנייה. המבקרים נאלצים להשאיר את האוכל והבקבוקים שלהם במחסום תמורת פיקדון קטן יותר שניתן לאסוף בדרך חזרה.

  מפלי ארוואן כל כך פופולריים, עד שמבקרים בהם מספר גבוה של אנשים מדי יום ונעשים צפופים במהלך סופי השבוע והחגים. הזמן האידיאלי לביקור הוא מוקדם ככל האפשר בבוקר.

  מערת פרה תאט

  ממוקם 12 ק"מ צפונית מערבית ממרכז המבקרים של מפלי ארוואן, מערת פרה תאט היא 544 מטר אורך, הכניסה היא 15 מטר רוחב ו 8-10 מטר גובה. החדר הראשון ענק באופן מרשים, גובהו כ-40 מטרים ורוחבו 90X50 מטרים. המערה מורכבת הן מנטיפים והן מזקיפים, המאוכלסים על ידי עטלפים בהמשך.

  אל המערה ניתן להגיע באמצעות שביל בטון באורך 800 מטרים במעלה הגבעה מתחנת פקחים. בית הגידול סביב השביל הוא יערות מעורבים מבמבוק עם מעט קארסטים של אבן גיר מפוזרת. המערה סגורה לעיתים כאשר יורד גשם כבד, בעיקר משום שהיא יכולה להיות חלקלקה מאוד בשביל הבטון ובתוך המערה.

  כשאתה מגיע לשם, אם אתה עוקב אחר מערכת נווט רכב כמו מפות Google, אתה עלול להיות מנותב דרך כניסה למקדש וזה לא בסדר. עברו את הכניסה למקדש מהכביש הראשי כמה מאות מטרים עד שתראו שלט שאומר "פרה תאט מערה, 1 ק"מ".

  וואנג בה ומערה

  מערה באורך 740 מטר, הממוקמת 54 ק"מ מהמטה בצד הדרום-מזרחי של הפארק הלאומי. המלון נגיש מכפר צ'אייפרוק (Chaiyapruek), הנמצא במרחק של 2 ק"מ לתוך היער מכביש 323, במרחק של כקילומטר אחד מתחנת וואנג בה דאן ריינג'ר (Wang Bah Dan Ranger). מערה זו נסגרה רשמית למבקרים מאז לפני כמה שנים.

  זוהי מערת אבן גיר עם פתח צר וכמה תאים. התאים מורכבים מתצורות נטיפים וזקיפים. יש זרם מים קבוע העובר דרך החדר האחרון.

  שביל הטבע קאו הין לאן פי

  בערך 5 ק"מ ולוקח 2-3 שעות ללכת. זה מסתיים בשכבה החמישית של המפלים. אישור הדרוש מהפארק כדי ללכת בשביל זה, אולי צריך להיות מלווה על ידי פקח תמורת תשלום.