צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  קנצ'נבורי

  בהתחשב ביופיו הטבעי שומט הלסתות של מחוז קנצ'נבורי נראה פרדוקסלי שהאזור ידוע בעיקר בזכות זוועות רכבת המוות של מלחמת העולם השנייה. אנדרטאות המלחמה של בירת המחוז הן תחנת חובה לפני היציאה לעומק הפארקים והשמורות המרכיבים את הקצה הדרומי של מתחם היער המערבי, אחד האזורים המוגנים הגדולים ביותר באסיה. ניתן להגיע אל מפלים ומערות רבים במאמץ מינימלי, אך מסלולי הליכה הצוללים לתוך ג'ונגל צפוף מושכים גם הרפתקנים קשוחים אל השטח הפראי הזה.

  בצפון הרחוק, סאנגקלאבורי המרוחקת והשקטה היא אחת העיירות המגוונות ביותר מבחינה אתנית בתאילנד. תושבים רבים הגיעו כדי להימלט מרדיפות ואלימות במיאנמר, ואליהם הצטרפו קהילות של מתנדבים זרים.

  ואם סאנגקלאבורי לא מספיק רחוקה בשבילכם, תחנת הגבול הזעירה של אי-תונג, שהצליחה באופן בלתי סביר להימנע מלהפוך לעיירת רפאים, אמורה להיות במסלול הטיול שלכם.

  היסטוריה

  קנצ'נבורי מופיע בדברי הימים כי קנצ'נבורי הייתה מושבה של סופנבורי בתקופת סוקותאי. עד לתקופת איוטאיה הייתה קנצ'נבורי גם מוצב חשוב במלחמה בין צבאות תאילנד ובורמה. עד תקופת תונבורי ותקופת ראטאנקוסין, העיר המקורית קנצ'נבורי שכנה במקור בטמבון לאט יה (כיום במחנה האימונים קאו צ'ון קאי).

  קנצ'נבורי היה שדה קרב במהלך המלחמה הבורמזית-סיאמית (1785-1786).

  בשנת 1831 הורה המלך ראמה השלישי על בניית חומת העיר והמבצר בקנצ'נבורי, הממוקמים בטמבון פאק פראק, שהוא מפגש הנהרות קוואי יאי ונהר קוואי נוי. הבנייה החלה ב-8 במרץ 1831 והושלמה ב-17 במאי 1832, ומאז היא מופרדת מסופנברי. מאוחר יותר בתקופת שלטונו של המלך ראמה החמישי, כאשר הייתה צורת ממשל כמחוז תספיאן, הועברה קנצ'נבורי למונטון ראטצ'אבורי ולאחר מכן הפכה למחוז קנצ'נבורי בשנת 1924.

  לא הרבה מתועד היסטורית על מחוז קנצ'נבורי לפני שלטונו של המלך ראמה הראשון, אך כמה היסטוריונים מאמינים כי למחוז הייתה חשיבות אסטרטגית בתקופת איוטאיה, שכן הוא היה על נתיב הפלישה מבורמה. בשנת 1982 נמצאו שלדים וחרבות רבים של בני אדם ופילים במחוז פאנום טואן, מה שהוביל לספקולציות כי ייתכן שאתר זה היה אפילו אתר הקרב המפורסם בין המלך נרסואן לבין יורש העצר הבורמזי, שהוקצה לעתים קרובות למחוז דון צ'די. במחוז השכן סופנברי.

  רוב הזרים מודעים בעיקר להיסטוריה האחרונה של קנצ'נבורי עם מסילת הרכבת של בורמה. במהלך הכיבוש היפני של תאילנד בשנת 1942, הן שבויי מלחמה של בעלות הברית והן פועלים אסייתים נצטוו על ידי היפנים לבנות מסילת רכבת תאילנד-בורמה. בסופו של דבר, יותר מ-100,000 איש (16,000 שבויי מלחמה של בעלות הברית ו-90,000 פועלים אסייתים מקומיים) מתו מתנאי עבודה מחרידים.

  חטיבות מנהליות

  ממשלת
  מחוז קנצ'נבורי מחולקת ל-13 מחוזות (אמפו). המחוזות מחולקים גם ל-98 מחוזות משנה (טמבון) ו-887 כפרים (מבון).

  1. מואנג קנצ'נבורי
  2. לא סאי
  3. בו פלוי
  4. וסוואט
  5. טה מאקה
  6. תה מואנג
  7. חוטיני פאום
  8. בורי סנגהלה
  9. פאנום טואן
  10. לאו הוואן
  11. ומקאם טיה
  12. נונג פרו
  13. הואי קרצ'או

  שלטון
  מקומי נכון ל-26 בנובמבר 2019 ישנם:[6] ארגון ניהול מחוזי אחד של קנצ'נבורי (ongkan borihan suan changwat) ו-49 אזורים עירוניים (tasban) במחוז. לקאנצ'נבורי ולתה רואה פרה ת'אן יש מעמד של עיר (תסבאן מואנג). עוד 47 רשויות מחוזיות (טסוואן טמבון). האזורים הלא עירוניים מנוהלים על ידי 72 ארגוני ממשל מחוזיים – SAO (ongkan borihan suan tambon).

  תחבורה
  התחנה המרכזית של קנצ'נבורי היא תחנת הרכבת של קנצ'נבורי.


  כרייה

  כלכלית בשנת 1918 התגלו מרבצי ספיר סחף ליד בו פלוי. הוא היה מקור מרכזי לספירים בשנות ה-80 וה-90.

  מחוז קנצ'נבורי הוא האתר של קליטי קריק, נתיב מים מזוהם מאוד על ידי שיטות העבודה של חברת ריכוז העופרת. החברה הורתה על ידי בית משפט בתאילנד לנקות את הנזק הסביבתי שלה בשנת 2013. עד כה (2019) בית המשפט הורה להפסיק את הניקוי והוא אינו יעיל.

  תיירות
  רוב האתרים בקנצ'נבורי עצמה קשורים ישירות למלחמת העולם השנייה. המוזיאונים מאובקים ובדרך כלל לא שווים את זה, מלבד מרכז הרכבת תאילנד-בורמה, שנותן מבוא טוב לרכבת בורמה ולהיסטוריה שלה. ישנם גם שני בתי קברות מלחמה, המרגש שבהם הוא בית הקברות הצבאי של קנצ'נבורי.

  פארקים לאומיים

  ארוואן נשיונל פארק (באנגלית: Park) הוא פארק ששטחו 550 קמ"ר במערב תאילנד, בגבעות טנאסרים שבמחוז קנצ'נבורי, אמפו סי סוואט בטמבון תה קרדאן. הוא הוקם בשנת 1975 והיה הפארק הלאומי ה-12 של תאילנד. האטרקציה העיקרית של הפארק היא מפלי ארוואן, מפל הקרוי על שם הפיל הלבן בעל שלושת הראשים של המיתולוגיה ההינדית. אומרים שהמפלים בני שבעת השכבות דומים לארוואן. בפארק יש ארבע מערות: מי, רואה, וואנג בהדן ופרטאט. מצפון־מזרח לאזור המפלים מתנשאת גבעה בצורת חזה בשם קאו נום נאנג (Khao Nom Nang).


  תונג פה פום הפארק הלאומי הוא פארק לאומי. בפארק מפלים ומערות רבים. מפל צ'וק קרדין יורד 30 מטר (100 רגל) מעל צוק. מפל גדול נוסף הוא קאו יאי (Cao Yai), בעל שלושה מפלסים. מפלים אחרים בפארק כוללים את דיפ יאי, בי טנג והואי מאנג. מערת קאו נוי מכילה פסלי בודהה. נקודת התצפית קאו קאט (Khao Chat) מציעה נוף פנורמי של הפארק.

  קאו לאם נשיונל פארק הוא פארק עם שטח של כ -1,500 קמ"ר במערב תאילנד, הממוקם באזור הצפוני של גבעות טנאסרים, מחוז קנצ'נבורי. זהו חלק ממתחם היער המערבי, מערכת של שממה מוגנת באזור גבעות דאונה-טנאסרים במערב תאילנד. הפארק מקיף את מאגר קאו לאם במחוז קנצ'נבורי, כ-340 ק"מ צפונית-מערבית לבנגקוק. הוא נחתך על ידי כביש 323. הצמחייה מורכבת מיער נשיר מעורב, הררי ירוק-עד ויער ירוק-עד יבש. הוא צמוד לשמורת הטבע תונגאי נארסואן (Thungyai Naresuan), הנמצאת מצפון־מזרח לפארק הלאומי קאו לאם. בעלי החיים הגדולים באזור כוללים נמרים, פילים, גאורים, איילי סמבר, איילים נובחים וחזירי בר.

  סאי יוק הפארק הלאומי הוא פארק לאומי במחוז סאי יוק. הפארק, ביתם של הרים, מפלים ומערות, הוא חלק מהאזור המוגן של מתחם היער המערבי. האטרקציות העיקריות של הפארק הן המפלים שלו, כולל מפל סאי יוק יאי הזורם לנהר קוואי נוי. מפל סאי יוק יאי לק (Sai Yok Yai Lek) נמצא מדרום לסאי יוק יאי, לאורך קוואי נואי. הפארק מכיל גם מערות רבות, הגדולה שבהן היא טאם לבה באורך 500 מטר (1,600 רגל). מתחם מערות זה מורכב מחמש מערות גדולות, שכל אחת מהן מכילה נטיפים וזקיפים גדולים. מערכת מערות נוספת, Tham Daowadueng, היא באורך של 100 מטר (330 רגל) והתגלתה בשנת 1972. תאם דאוודונג מורכב משמונה תאים של נטיפים וזקיף.